Vstavljanje posebnih znakov
S to funkcijo lahko v besedilo vstavljate posebne znake, kot so kljukice, polja, telefonski simboli itd.
-
Za pregled nabora vseh znakov izberite .
-
V velikem izbirnem polju dvokliknite želeni znak, ki se nato vstavi v trenutni dokument.
-
V vsakem vnosnem polju (kot sta vnosni polji v pogovornem oknu Najdi in zamenjaj) lahko pritisnete kombinacijo tipk dvigalka+Cmdkrmilka+S, s čimer prikličete pogovorno okno Posebni znaki.
Naglašene črke lahko neposredno prek tipkovnice vnesete na tri načine.
Solaris:Uporaba tipkovnice Sun. Najprej pritisnite tipko Compose na desni strani preslednice, nato vnesite prvo in drugo preglasno znamenje.
Linux / NetBSD:Uporaba mrtvih tipk. V oknu xterm najprej pritisnite tipko (´) ali (`). Znak naj se ne bi pojavil na zaslonu. Zdaj pritisnite črko, npr. »e«. Črka e dobi naglas, é ali è. Če se to ne zgodi, v datoteki XF86Config preverite, če se v njej nahaja XkbdVariant »nodeadkeys« in jo zamenjajte. Mogoče imate nastavljeno spremenljivko SAL_NO_DEADKEYS, ki deaktivira mrtve tipke.
Vsi sistemi Unix: desna izmenjalka (Alt Gr) kot tipka za sestavljanje znakov. Desna izmenjalka (Alt Gr) lahko v Collabora Office deluje kot sestavljalka (angl. Compose), če nastavite spremenljivko SAL_ALTGR_COMPOSE. Desna izmenjalka (Alt Graph) mora sprožiti preklom načina (mode_switch), zato mora biti nastavljeno npr. xmodmap -e "keysym Alt_R = Mode_switch". Najprej pritisnite desno izmenjalko, nato prvo naglasno znamenje in nato drugo naglasno znamenje. Znaki so združeni, kot je opisano v sistemu Solaris v datoteki /usr/openwin/include/X11/Suncompose.h.