Uporaba digitalnih podpisov

Pridobitev potrdila

Digitalno potrdilo lahko dobite pri pooblaščeni instituciji. Nekatere institucije zahtevajo plačilo za storitev, npr. ko overijo vašo identiteto. Nekatera potrdila so brezplačna, npr. tista, ki jih ponujajo ponudniki elektronske pošte, ki overijo vaš elektronski naslov, kot tudi nekatera, ki jih izdajajo državne institucije ali banke. V Sloveniji dobite kot fizična oseba brezplačno digitalno potrdilo pri overitelju digitalnih potrdil SIGEN-CA, sicer pa potrdila izdajajo tudi komercialni ponudniki.

Upravljanje s potrdili

Na sistemih Windows Collabora Office dostopa do sistemske shrambe potrdil.

Zasebni ključ vašega digitalnega podpisa se običajno tvori v sistemu Windows v postopku izdaje podpisa in se tam tudi hrani. Ko Avtoriteta potrdil potrdi, da je vaš računalnik izdelal zasebni ključ in da ste izpolnili ostale zahteve glede identifikacije, Avtoriteta potrdil podpiše ustrezni javni ključ (Avtoriteta podpisov nima dostopa do osebnih ključev, ki jih pridobite prek spleta, saj se zasebni ključ zanje tvori v brskalniku).

Če prejmete zasebni ključ na drug način ali ga prenesete z drugega računalnika, ga lahko namestite na svoj osebni računalnik s sistemom Windows z dvoklikom potrdila zasebnega ključa in vnosom zahtevanega gesla. Ta zasebni ključ je lahko znan drugim (kot je npr. organizacijska ali vladna varnostna administracija), odvisno od tega, na kakšen način je bil izdan.

Za shranjevanje javnih ključev drugih oseb, ki jih uporabljate za preverjanje digitalno podpisanih dokumentov in šifriranje njim namenjenih dokumentov, potrebujete ustrezen program za upravljanje digitalnih potrdil. V nekaterih primerih boste morali ta potrdila javnih ključev upravljati sami.

Splošno upravljanje javnih in zasebnih ključev na osebnem računalniku je odvisno od različice sistema Windows. Za podrobnosti izberite temo »Pomoč in podpora« na svoji različici sistema Windows in poiščite »digitalni podpis«.

Podpisovanje dokumenta

  1. Izberite Datoteka – Digitalni podpisi – Digitalni podpisi.

  2. Sporočilno polje vam bo svetovalo, da shranite dokument. Kliknite Da, da shranite datoteko.

  3. Ko bo datoteka shranjena, boste zagledali pogovorno okno Digitalni podpisi. Kliknite Dodaj, da dokumentu dodate javni ključ.

  4. V pogovornem oknu Izberi potrdilo izberite svoje digitalno potrdilo in kliknite V redu.

  5. Ponovno vidite pogovorno okno Digitalni podpisi, v katerem lahko, če želite, dodate več potrdil. Kliknite V redu, da shranjeni datoteki dodate javni ključ.

Podpisan dokument je prikazan z ikono Ikona v vrstici stanja. Če si želite ogledati potrdilo, lahko dvokliknete ikono v vrstici stanja.

Rezultat overjanja digitalnega podpisa se prikaže v vrstici stanja in v pogovornem oknu Digitalni podpis. V dokumentu ODF je lahko več podpisov makrov in dokumentov. Če je težava z enim samim podpisom, bo rezultat overjanja tega podpisa privzet za vse podpise. To pomeni, da bo v primeru desetih veljavnih podpisov in enega neveljavnega v vrstici stanja in v polju stanja v pogovornem oknu podpis označen kot neveljaven.

Podpisovanje makrov znotraj dokumenta

Ponavadi so makri del dokumenta Če podpišete dokument, bodo makri znotraj dokumenta samodejno podpisani. Če želite podpisati le makre, ne pa tudi dokumenta, naredite tole:

  1. Izberite Orodja – Makri – Digitalni podpisi.

  2. Uporabite podpise enako kot je opisano zgoraj za dokumente.

Ko odprete IDE za Basic, ki vsebuje podpisane makre, vidite ikono Ikona v vrstici stanja.
Če si želite ogledati digitalno potrdilo, lahko dvokliknete ikono.

Podprite nas!