Pomoč Collabora Office 24.04
Odpre pogovorno okno Čarovnik za funkcije, ki vam interaktivno pomaga pri ustvarjanju formul.
Preden zaženete Čarovnika, izberite celico ali obseg celic na trenutnem delovnem listu in tako določite mesto, kamor bo formula vstavljena.
Celotno specifikacijo ODFF (OpenDocument Format Formula) lahko prenesete s spletnega mesta OASIS.
Čarovnik za funkcije ima dva zavihka: V meniju Funkcije pišete formule, v meniju Zgradba pa preverite zgradbo formule.
Iščite po delu imena funkcije.
Našteje vse kategorije, ki so jim dodeljene različne funkcije. Ko izberete kategorijo, se v seznamskem polju pos njim pokažejo ustrezne funkcije. Za prikaz vseh funkcij po abecednem redu, ne glede na kategorijo, izberite »Vse«. »Nazadnje uporabljeno« pokaže seznam funkcij, ki ste jih nazadnje uporabili.
Ogledate si lahko tudi celoten seznam kategorij in funkcij.
Prikaže funkcije, ki so v izbrani kategoriji. Dvokliknite funkcijo, ki jo želite izbrati. Če kliknete samo enkrat, se prikaže kratek opis funkcije.
Določi, da se izbrana funkcija v izbrani obseg celic vstavi kot matrična formula. Matrične formule delujejo v več celicah. Vsaka celica v matriki vsebuje formulo, ne kot kopijo, ampak kot skupno formulo, ki si jo delijo vse matrične celice.
Možnost Matrika je popolnoma enaka ukazu tipka Cmdkrmilka+dvigalka+vnašalka, ki ga uporabljamo za vnos in potrditev formul na delovnem listu. Formula je vstavljena kot matrična formula v zavitih oklepajih { }.
Največji možni obseg matrike je 128 krat 128 celic.
Ko dvokliknete funkcijo, se na desni strani pogovornega okna pojavijo polja za vnos argumentov. Če želite za argument izbrati sklic celice, kliknite neposredno v celico ali pa držite levi gumb miške in izberite želeni obseg na delovnem listu. V ustrezna polja v pogovornem oknu lahko tudi vnesete številčne in druge vrednosti ali sklice. Kadar uporabljate datumske vnose, preverite, da jih vnašate v pravilni obliki. Kliknite V redu in rezultat bo vstavljen v preglednico.
Takoj ko v funkcijo vnesete argumente, je izračunan rezultat. Predogled vam pove, če je izračun z danimi argumenti mogoč. Če zaradi argumentov pride do napake, je prikazana ustrezna koda napake.
Imena obveznih vnosov so označena s krepkim tiskom.
Omogoči dostop do podrejene stopnje Čarovnika za funkcije, da lahko namesto vrednosti ali sklica ugnezdite funkcijo znotraj funkcije.
Število vidnih besedilnih polj je odvisno od funkcije. Argumente lahko vnesete neposredno v polja za argumente ali pa s klikom celice v tabeli.
Prikaže rezultat računa ali sporočilo o napaki.
Prikaže ustvarjeno formulo. Formulo vnesite neposredno ali pa jo ustvarite s čarovnikom.
Premakne pozornost nazaj po komponentah formule in jih pri tem označuje.
Če želite iz zapletene formule z več funkcijami izbrati eno samo funkcijo, v oknu s formulo dvokliknite izbrano funkcijo.
S tem ukazom se premikate naprej po komponentah formule v oknu s formulo. S tem gumbom lahko formuli tudi dodelite funkcije. Če izberete funkcijo in kliknete na gumb Naslednji, se bo izbrana funkcija pokazala v oknu s formulo.
Dvokliknite funkcijo v izbirnem oknu, če jo želite prenesti v okno s formulo.
Zapre Čarovnika za funkcije in prenese formulo v izbrane celice.
Pogovorno okno se zapre, ne da bi se formula izvedla.
Na tej strani si lahko ogledate zgradbo funkcije.
Če zaženete Čarovnika za funkcije, ko je kazalka v celici, ki že ima funkcijo, se odpre zavihek Zgradba in pokaže sestavo trenutne formule.
Pokaže hierarhičen prikaz trenutne funkcije. Argumente lahko skrijete ali pokažete tako, da kliknete na plus ali minus pred argumentom.
Pravilno vneseni argumenti so označeni z modrimi pikami. Nepravilne vrste podatkov so označene z rdečimi pikami. Npr.: če je v funkciji SUM eden od argumentov vnesen kot besedilo, je to označeno z rdečo, saj so v SUM dovoljene samo številke.