Wstawianie znaków specjalnych
Funkcja ta umożliwia wstawianie do dokumentu znaków specjalnych, tzn. takich których nie znajdziesz na klawiaturze, np. polskich znaków, kwadratów, ułamków.
-
Aby wyświetlić repertuar wszystkich znaków, wybierz .
-
W dużym polu wyboru kliknij dwukrotnie żądany znak, który będzie wstawiony do bieżącego dokumentu.
-
W dowolnym polu wprowadzania tekstu (na przykład w polach wprowadzania tekstu w oknie dialogowym Znajdź i zamień) możesz nacisnąć kombinację klawiszy Shift+CommandCtrl+S, aby otworzyć okno dialogowe Znaki specjalne.
Istnieją trzy sposoby by za pomocą klawiatury wprowadzić znaki specjalne dla danego języka:
Solaris: Za pomocą klawiatury Sun. Na początku wciśnij przycisk Compose znajdujący się po prawej stronie Spacji, następnie wpisz pierwszy i drugi klawisz.
Linux / NetBSD: Za pomocą tzw. dead-keys. W oknie terminala naciśnij przycisk (´) lub (`). Znak nie powinien się pojawić. Następnie naciśnij np. literę "e". Litera "e" zostanie zamieniona na "ę". Jeśli tak się nie stanie sprawdź czy w pliku XF86Config zmienna XkbdVariant została ustawiona na "nodeadkeys" i zmień ją. Możesz mieć także ustawioną w systemie zmienną SAL_NO_DEADKEYS, która wyłącza działanie dead-keys.
Wszystkie systemy Uniksowe: (Prawy Alt = Alt Graph). Prawy Alt działa w pakiecie Collabora Office tak jak przycisk Compose, jeśli tylko ustawisz zmienną środowiskową SAL_ALTGR_COMPOSE. Prawy Alt musi działać jako przełącznik, dlatego przykładowo xmodmap -e "keysym Alt_R = Mode_switch" musi być ustawiony. Na początku wciśnij Prawy Alt, następnie pierwszy i drugi klawisz. Znaki zostaną zamienione na takie jakie podano w pliku systemowym /usr/openwin/include/X11/Suncompose.h w systemie Solaris.