Pomoc Collabora Office 24.04
Podczas umieszczania hiperłączy w dokumencie należy uwzględnić dwa czynniki: czy podczas zapisywania są one ustawione jako łącza względne lub bezwzględne oraz czy wskazywany przez nie plik jest dostępny.
Wybierz Ładowanie i zapisywanie - Ogólne i określ w polu Zapisz adresy URL w formacie względnym, czy Collabora Office tworzy hiperłącza względne lub bezwzględne. Łączenie względne jest możliwe tylko wtedy, gdy dokument, nad którym pracujesz, i miejsce docelowe łącza znajdują się na tym samym dysku.
-Na dysku twardym należy utworzyć taką samą strukturę katalogów, jak na serwerze internetowym udostępnianym w hostingu przez operatora Internetu. Nadaj nazwę katalogowi głównemu budowanej strony na dysku twardym – na przykład "stronaglowna". Plik startowy nosi nazwę "index.html", a cała ścieżka to "C:\stronaglowna\index.html" (przy założeniu, że mamy do czynienia z systemem operacyjnym Windows). Przykładowy adres strony zamieszczonej na serwerze usługodawcy to: "http://www.usługodawca.com/mojastrona/index.html". W przypadku adresowania względnego łącze definiuje się względem lokalizacji dokumentu wyjściowego. Na przykład jeśli wszystkie elementy graficzne strony umieszczono w podfolderze "C:\stronaglowna\obrazy", dostęp do przykładowego elementu "obraz.gif" można uzyskać przez ścieżkę: "obrazy\obraz.gif". To jest właśnie ścieżka względna utworzona względem pliku "index.html". Na serwerze usługodawcy obraz należałoby umieścić w katalogu "mojastrona/obrazy". Jeśli podczas zapisywania dokumentu "index.html" na serwerze usługodawcy za pomocą okna dialogowego Plik - Zapisz jako zaznaczono opcję Kopiuj lokalne obrazy do Internetu w menu - Ładowanie i zapisywanie - Zgodność z formatem HTML, w pakiecie Collabora Office element graficzny będzie automatycznie kopiowany do odpowiedniego katalogu na serwerze.
Ścieżka bezwzględna "C:\stronaglowna\obrazy\obrazek.gif" nie działałaby na serwerze usługodawcy. Na serwerze lub innym komputerze wcale nie musi istnieć "napęd C": w systemach operacyjnych takich jak Unix czy macOS nie stosuje się nazw napędów w postaci liter. Zresztą nawet gdyby folder stronaglowna\grafika istniał, zdjęcie nie byłoby dostępne. Łącza do plików zawsze lepiej jest określać w sposób względny.
Łącze do strony internetowej, np. "www.example.com" lub "www.uslugodawca.com/mojastrona/index.htm" jest łączem bezwzględnym.
Pakiet Collabora Office reaguje w inny sposób w zależności od tego, czy istnieje i gdzie znajduje się plik wskazywany łączem. Pakiet Collabora Office sprawdza każde nowe łącze i odpowiednio ustawia obiekt docelowy i protokół. W efekcie po zapisaniu dokumentu źródłowego generowany jest odpowiedni kod HTML.
Stosowane są następujące reguły: łącze względne ("obrazy/obraz.gif") można utworzyć tylko w przypadku, gdy oba pliki znajdują się na tym samym napędzie. Jeśli pliki znajdują się na różnych napędach lokalnego systemu plików, po określeniu protokołu "file:" umieszczana jest ścieżka bezwzględna ("file:///dane1/xyz/obraz.gif"). Jeśli pliki znajdują się na różnych serwerach lub plik docelowy jest niedostępny, w łączu bezwzględnym stosowane jest określenie protokołu "http:" ("http://dane2/abc/obraz.gif").
Należy zadbać o to, aby wszystkie pliki składowe tworzonej strony znajdowały się na tym samym napędzie, co plik startowy. Dzięki temu pakiet Collabora Office jest w stanie ustawić protokół i element docelowy w taki sposób, że łącze będzie poprawnie działało na serwerze.
Po umieszczeniu wskaźnika myszy na hiperłączu we wskazówce pomocy prezentowane jest łącze bezwzględne, ponieważ wewnętrznie pakiet Collabora Office operuje właśnie na ścieżkach bezwzględnych. Kompletna ścieżka i adres są widoczne tylko po wyeksportowaniu dokumentu do formatu HTML, załadowaniu pliku HTML jako tekst lub otwarciu go w edytorze tekstu.