Pomoc Collabora Office 24.04
Zapobiega modyfikowaniu zawartości wybranych komórek.
Gdy kursor znajduje się w komórce tylko do odczytu, na pasku stanu pojawia się notatka.
Aby wyłączyć ochronę komórek, zaznacz komórki, kliknij prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz Usuń ochronę komórek.
Chroni komórki w bieżącym arkuszu przed modyfikacją.
Wybierz Narzędzia - Chroń arkusz, aby otworzyć okno dialogowe Chroń arkusz, w którym następnie możesz określić zabezpieczenie arkusza za pomocą hasła lub bez hasła i wybrać elementy arkusza do ochrony.
Aby chronić komórki przed dalszą edycją, należy zaznaczyć pole wyboru Chronione w Format - Komórki - Ochrona komórek lub w menu kontekstowym Formatuj komórki.
Zaznacz to pole wyboru, aby włączyć ochronę zawartości arkusza i komórki.
Umożliwia wprowadzenie hasła zabezpieczającego arkusz przed nieautoryzowanymi zmianami. Potwierdź hasło wprowadzone w pierwszym polu.
Wybierz elementy, które chcesz chronić przed działaniami użytkownika:
Zaznaczanie chronionych komórek: zaznacz to pole wyboru, aby umożliwić wybieranie chronionych komórek. Gdy pole wyboru nie jest zaznaczone, nie można wybierać chronionych komórek, kursor nie może wejść do chronionego zakresu.
Zaznaczanie niechronionych komórek: zaznacz to pole wyboru, aby umożliwić użytkownikowi wybieranie niechronionych komórek. Gdy pole wyboru nie jest zaznaczone, użytkownik nie może wybierać niechronionych komórek, kursor nie może wejść do niezabezpieczonej komórki lub zakresu.
Wstawianie kolumn: zezwalaj na wstawianie kolumn nawet wtedy, gdy arkusz jest chroniony. Pamiętaj, że gdy wstawianie kolumn jest włączone, możesz wstawiać kolumny nawet wtedy, gdy zakres, w którym chcesz wstawić nowe kolumny, zawiera chronione komórki, które ulegną przesunięciu po wstawieniu. Komórki nowo wstawionych kolumn dziedziczą właściwość Ochrona zakresu, do którego należą: gdy nowa komórka znajduje się w chronionym zakresie, komórka jest chroniona, a gdy znajduje się w niechronionym zakresie, komórka jest niechroniona.
Wstawianie wierszy: zezwalaj na wstawianie wierszy nawet wtedy, gdy arkusz jest chroniony. Pamiętaj, że gdy wstawianie wierszy jest włączone, możesz wstawiać wiersze nawet wtedy, gdy zakres, w którym chcesz wstawić nowe wiersze, zawiera chronione komórki, które ulegną przesunięciu po wstawieniu. Komórki nowo wstawionych wierszy dziedziczą właściwość Ochrona zakresu, do którego należą: gdy nowa komórka znajduje się w chronionym zakresie, jest chroniona, a gdy znajduje się w niechronionym zakresie, komórka jest niechroniona.
Usuwanie kolumn: zezwalaj na usuwanie kolumn. Należy pamiętać, że usuwanie kolumn jest dozwolone tylko w przypadku niezabezpieczonych komórek.
Usuwanie wierszy: zezwalaj na usuwanie wierszy. Należy pamiętać, że usuwanie wierszy jest dozwolone tylko w przypadku niechronionych komórek.
Niechronione komórki lub zakresy komórek można skonfigurować na chronionym arkuszu, korzystając z menu Narzędzia - Chroń arkusz i Format - Komórki - Ochrona komórek:
Wybierz komórki, które nie będą chronione
Wybierz Format - Komórki - Ochrona komórek. Odznacz pole Chronione i kliknij OK.
W menu Narzędzia - Chroń arkusz włącz ochronę arkusza. Ze skutkiem natychmiastowym można edytować tylko zakres komórek wybrany w kroku 1.
Aby później zmienić obszar niechroniony na obszar chroniony:
Wybierz zakres komórek, które będą chronione.
Na karcie Chronione.
zaznacz poleWybierz menu
. Poprzednio edytowalny zakres jest teraz chroniony.Ochrona arkuszy wpływa także na menu kontekstowe kart arkuszy u dołu ekranu. Nie można wybrać poleceń Usuń i Zmień nazwę.
Jeśli arkusz jest chroniony, nie będzie można modyfikować ani usuwać żadnych stylów komórki.
Chronionego arkusza lub zakresu komórek nie można już modyfikować, dopóki ta ochrona nie zostanie wyłączona, z wyjątkiem ustawień kolumn i wierszy w oknie dialogowym Usuń ochronę, w którym należy wprowadzić hasło.
. Aby wyłączyć ochronę, wybierz polecenie . Jeśli nie ustawiono żadnego hasła, ochrona arkusza zostanie natychmiast wyłączona. Jeśli arkusz był chroniony hasłem, otworzy się okno dialogowePo zapisaniu chronione arkusze można zapisać ponownie jedynie za pomocą polecenia Plik - Zapisz jako.
Całkowitą ochronę swojej pracy można osiągnąć poprzez połączenie opcji Narzędzia - Chroń arkusz i Narzędzia - Chroń strukturę arkusza kalkulacyjnego, łącznie z ochroną hasłem. Aby całkowicie zabronić otwierania dokumentu, w oknie dialogowym Zapisz zaznacz pole Zapisz z hasłem przed kliknięciem przycisku Zapisz.