Pomoc Collabora Office 24.04
Typ wykresu można wybrać na pierwszej stronie Kreatora wykresów lub w menu kontekstowym wykresu.
Na podglądzie widoczne są nowe ustawienia wprowadzone w oknie dialogowym.
Po zamknięciu okna przyciskiem OK ustawienia zostaną zastosowane na stałe.
Po zamknięciu okna dialogowego za pomocą przycisku Anuluj lub klawisza Esc zostanie przywrócony stan wykresu sprzed otwarcia okna dialogowego.
W przypadku wykresu trójwymiarowego można wybrać opcję
, aby skonfigurować perspektywę, wygląd i oświetlenie.Wprowadź wartości dla obrotu wykresu wokół trzech osi i dla perspektywy.
Aby widzieć wykres od przodu, ustaw wszystkie kąty na 0. Wykresy kołowe i pierścieniowe są wyświetlane w postaci kół.
Po włączeniu osi pod kątem prostym można obracać zawartość wykresu tylko w kierunku X i Y, to znaczy równolegle do krawędzi wykresu.
Po wybraniu dla x wartości 90, a dla y i z wartości 0, wyświetlany jest widok wykresu od góry. Gdy wartość x wynosi -90, widać spód wykresu.
Obroty są stosowane w następującej kolejności: najpierw oś x, potem oś y, na końcu oś z.
Podczas obracania wykresu przy włączonym cieniowaniu źródła światła obracają się, tak jakby były przymocowane do wykresu.
Osie obrotu zawsze są ustawione w stosunku do strony, a nie osi wykresu. Jest to różnica w porównaniu z innymi programami do sporządzania wykresów.
Zaznacz pole wyboru Perspektywa, aby wyświetlić wykres w perspektywie środkowej, jak przez obiektyw aparatu, zamiast używać rzutowania równoległego.
Ustaw długość ogniskowej za pomocą pokrętła. Wartość100% zapewnia widok z perspektywy, gdzie najdalsza krawędź wykresu wygląda na mniej więcej dwa razy mniejszą od najbliższej krawędzi.
W starszych wersjach Collabora Office nie można wyświetlać wartości procentowej perspektywy w taki sposób, jak w bieżącej wersji programu.
Wybierz schemat z listy.
Po wybraniu schematu następuje zaznaczenie odpowiednich pól wyboru i włączenie odpowiednich źródeł światła.
W przypadku zaznaczenia lub usunięcia zaznaczenia pola wyboru, które nie należy do schematu Realistycznego lub Prostego, zostanie utworzony schemat Niestandardowy.
Zaznacz opcję Cieniowanie, aby zastosować cieniowanie metodą Gourauda do generowania powierzchni; w przeciwnym wypadku zostanie użyta metoda płaska.
W metodzie płaskiej każdy wielokąt ma jeden kolor i poziom jasności. Krawędzie są widoczne, nie jest możliwe uzyskanie lekkich zmian i świateł punktowych.
W metodzie Gourauda stosowane są zmiany stopniowe, zapewniające uzyskanie gładszego, bardziej naturalnego wyglądu.
Zaznacz opcję Krawędzie obiektu, aby narysować linie wzdłuż krawędzi.
Zaznacz opcję Zaokrąglone krawędzie, aby wygładzić krawędzie kształtów pól.
Ustaw źródła światła dla widoku 3D.
Kliknij dowolny z ośmiu przycisków, aby włączyć lub wyłączyć źródło światła kierunkowego.
Domyślnie drugie źródło światła jest włączone. Jest to pierwsze z siedmiu „normalnych”, jednorodnych źródeł światła. Źródło światła numer jeden emituje światło kierunkowe z rozjaśnieniami.
Dla wybranego źródła światła można następnie wybrać kolor i natężenie, korzystając z pola listy pod ośmioma przyciskami. Wartości jasności wszystkich świateł są dodawane, więc włączając oświetlenie z wielu źródeł należy stosować ciemne kolory.
Na małym podglądzie na stronie zakładki znajdują się dwa suwaki do ustawienia położenia w pionie i w poziomie wybranego źródła światła. Źródło światła zawsze jest skierowane ku środkowi obiektu.
Przycisk w rogu małego okna podglądu przełącza wewnętrzny model oświetlenia między kołowym a sześciennym.
Za pomocą pola listy Światło otaczające zdefiniuj światło świecące z jednakowym natężeniem ze wszystkich kierunków.