Pomoc Collabora Office 24.04
Uruchamianie krokowe pozwala na sprawdzenie ewentualnych błędów w każdej linii programu Basic. Wynik wykonywania poszczególnych kroków programu jest natychmiast widoczny, co znacznie ułatwia wyśledzenie błędów. Błędna linia jest oznaczona przez wskaźnik w kolumnie punktu przerwania edytora. Punkt przerwania można także ustawić w celu wymuszenia wstrzymania programu w konkretnym miejscu.
Aby włączyć lub wyłączyć punkt przerwania w danej linii programu, kliknij dwukrotnie kolumnę punkt przerwania po lewej stronie okna edytora. Kiedy program osiągnie punkt przerwania, jego wykonywanie zostanie przerwane.
Uruchamianie krokowe przy użyciu ikony Pojedynczy krok powoduje, że program zostaje rozgałęziony na procedury i funkcje.
Wykonanie kroku procedury przy użyciu ikony Krok procedury powoduje, że program przeskakuje kolejne procedury i funkcje jako pojedyncze kroki.
Właściwości punktu przerwania są dostępne przez ich menu kontekstowe uruchamiane poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy punktu przerwania w kolumnie punktów przerwania.
Aktywacji i dezaktywacji punktu przerwania można dokonać poprzez wybranie pozycji Aktywny w menu kontekstowym. Dezaktywacja punktu przerwania nie powoduje przerwania wykonywania programu.
Aby wyświetlić okno dialogowe Punkty przerwania pozwalające na określenie innych opcji punktu przerwania, wybierz pozycję Właściwości z menu kontekstowego punktu przerwania lub wybierz Punkty przerwania z menu kontekstowego kolumny punktów przerwania.
Zostanie wyświetlona lista zawierająca wszystkie punkty przerwania wraz z odpowiadającymi im numerami linii w kodzie źródłowym. Zaznaczenie lub usuniecie zaznaczenia pola wyboru Aktywny powoduje aktywację lub dezaktywację wybranego punktu przerwania.
Liczba przejść określa, ile razy program może przejść przez punkt przerwania przed wstrzymaniem jego wykonywania. W przypadku wprowadzenia wartości 0 (ustawienie domyślne) program jest wstrzymywany natychmiast po osiągnięciu punktu przerwania.
Aby usunąć punkt przerwania z programu, kliknij przycisk Usuń.
Wartości zmienne można monitorować przez dodanie okna Czujka. Aby dodać zmienną do listy obserwowanych, wpisz jej nazwę w polu tekstowym Czujka i naciśnij klawisz Enter.
Wartości zmiennych są wyświetlane pod warunkiem, że znajdują się w zakresie. Wartości niezdefiniowane w aktualnej lokalizacji kodu źródłowego powodują wyświetlenie komunikatu "Poza zakresem" zamiast wartości.
Do okna czujki można także dodać tablice. Wprowadzenie nazwy zmiennej tablicy bez wartości indeksu w polu tekstowym Czujka powoduje wyświetlenie zawartości całej tablicy.
Zatrzymanie wskaźnika myszy na wcześniej zdefiniowanej zmiennej w edytorze podczas wykonywania programu powoduje wyświetlenie zawartości zmiennej w postaci pola podręcznego.
Pozwala na przegląd hierarchii wywołań procedur i funkcji. Można określić, które procedury i funkcje zostały wywołane przez inne procedury i funkcje w danym punkcie kodu źródłowego.