Collabora Office 24.04 Súgó
A Diagramtündér első lapján vagy a diagram helyi menüjében kiválaszthatja a diagram típusát.
Az előnézeten azonnal megjelenik a párbeszédablakon beállított módosítás.
Ha az OK gombbal zárja be a párbeszédablakot, a beállítások véglegesen alkalmazva lesznek.
Ha a Mégse gombot vagy az Esc billentyűt megnyomva távozik a párbeszédablakból, a diagram visszatér a párbeszédablak megnyitása előtti állapotába.
Térbeli diagram esetén a
menüparancs választásával beállítható a perspektíva, a megjelenés és a megvilágítás.Írja be a diagram elforgatásának mértékét a három tengely körül és a perspektíva értékét.
Állítson minden szöveg 0-ra a diagram elölnézetéhez. A tortadiagramok és fánkdiagramok körökként jelennek meg.
Ha engedélyezi a Derékszögű tengelyek lehetőséget, akkor a diagram tartalmát csak az X és Y irányban forgathatja, azaz párhuzamosan a diagram széleivel.
Ha az x értéke 90, y és z pedig 0, akkor a diagram felülnézete jön létre. Az x -90-re állításával a diagram alulnézete látható.
Az elforgatások sorrendje: először az x, majd az y, végül a z.
Ha az árnyalás engedélyezve van, és elforgatja a diagramot, a fények úgy forognak, mintha a diagramhoz lennének rögzítve.
A tengelyek forgásszöge mindig az oldalhoz viszonyított, nem a diagram tengelyeihez. Ez a viselkedés különbözik más diagramrajzoló programokétól.
Jelölbe a Perspektíva jelölőnégyzetet a diagram centrális perspektivikus nézetéhez a párhuzamos projekció használata helyett.
Állítsa be a fókusztávolságot a léptetőgombbal. A 100% olyan perspektívát ad, amelyen a diagram távoli élei körülbelül feleakkorának látszanak, mint a közeli élei.
A Collabora Office régebbi verziói nem képesek úgy megjeleníteni a perspektíva százalékos értékét, mint a jelenlegi verzió.
Válasszon egy sémát a listából.
A séma kiválasztásával a jelölőnégyzetek és a fényforrások beállítása adott lesz.
Ha a jelölőnégyzetek beállításának olyan kombinációját választja amely nem felel meg a Realisztikus vagy az Egyszerű sémának, akkor Egyéni sémát hoz létre.
Jelölje be az Árnyalás lehetőséget, ha a felszín megjelenítéséhez a Goraud-módszert akarja használni. Ellenkező esetben a lapos módszer lesz alkalmazva.
A lapos módszer minden egyes poligonhoz egyetlen színt és fényerősséget rendel hozzá. Az élek láthatók, folytonos színátmenetek és spot megvilágítás nem lehetséges.
A Goraud-módszer színátmeneteket alkalmaz a simább, valósághűbb kinézet érdekében.
Jelölje be az Objektumszegélyek négyzetet az élek körüli vonalak megrajzolásához.
Jelölje be a Lekerekített sarkok négyzetet a téglalapalakzatok éleinek simításához.
Beállítja a térbeli nézet fényforrásait.
Kattintson bármelyik gombra a nyolc közül egy irányított fény be vagy kikapcsolásához.
Alapértelmezett esetben a második fényforrás be van kapcsolva. Ez az első a hét "normál" egyenletes fényforrás közül. Az első számú fényforrás csúcsfényt vetít az objektumra.
A kijelölt fényforráshoz kiválaszthatja a színt és az intenzitást a nyolc gomb alatt elhelyezkedő listából. A fények fényességértékei összeadódnak, ezért használjon sötét színeket, ha több fényt is bekapcsol.
Az ezen a lapon elhelyezkedő kis előnézeten a két csúszkával állítható be a kijelölt fényforrás függőleges és vízszintes helyzete. A fényforrás mindig az objektum közepére irányul.
A kis előnézet sarokban lévő gombja a belső megvilágítási modellt váltja át gömb és kocka között.
A Szórt fény lista használatával adhatók meg a szórt fény tulajdonságai, amely egyenletes intenzitással világít minden irányból.