Nápověda Collabora Office 24.04
Otevře Průvodce funkcí, který pomáhá interaktivně vytvářet vzorce.
Než průvodce spustíte, vyberte v aktuálním listu buňku nebo oblast buněk na místě, kam se má vzorec vložit.
Úplnou specifikaci formátu ODFF (OpenDocument Format Formula) si můžete stáhnout z webových stránek sdružení OASIS.
Průvodce funkcí má dvě karty: Funkce slouží k vytváření vzorců, Struktura slouží ke kontrole stavby vzorce.
Vyhledávání podle části názvu funkce.
Seznam všech kategorií, do kterých mohou být různé funkce přiřazeny. Po výběru kategorie se v seznamu pod ní zobrazí odpovídající funkce. Volbou "Vše" zobrazíte všechny funkce seřazené podle abecedy nezávisle na kategorii. Kategorie "Naposledy použité" obsahuje funkce, které byly použity naposledy.
Prohlédnout si můžete úplný Seznam kategorií a funkcí.
Zobrazí funkce nalezené ve vybrané kategorii. Funkci vyberete tím, že na ni poklepete. Klepnutí na jméno funkce zobrazí její krátký popis.
Určuje, že zvolená funkce bude do vybrané oblasti buněk vložena jako maticový vzorec. Maticové vzorce operují na více buňkách. Každá buňka v poli obsahuje vzorec, ne jako kopii, ale jako společný vzorec sdílený všemi buňkami matice.
Volba Matice je shodná s příkazem CommandCtrl+Shift+Enter, který se používá pro vložení a potvrzení vzorců v listu. Vzorec se vloží jako maticový vzorec, což je naznačeno dvěma složenými závorkami: { }.
Maximální velikost rozsahu pole je 128 krát 128 buněk.
Když poklepete na funkci, na pravé straně dialogového okna se zobrazí pole pro vložení argumentů funkce. Chcete-li vložit jako argument odkaz na buňku, klepněte přímo na buňku nebo označte požadovanou oblast v listu přetažením myši. Číselné a jiné hodnoty nebo odkazy lze vložit přímo do odpovídajícího pole v dialogovém okně. Pokud používáte data a časy, ujistěte se, že používáte správný formát. Klepnutím na OK vzorec vložíte do sešitu.
Jakmile zadáte argumenty funkce, spočítá se výsledek. Náhled vás informuje o tom, je-li možné s danými argumenty výpočet provést. Pokud výpočet s danými argumenty skončí chybou, je zobrazen odpovídající chybový kód.
Vyžadované argumenty jsou vyznačeny tučně.
Zobrazí se další Průvodce funkcí, v němž vyberete vnořenou funkci, která bude vložena do výsledného vzorce místo hodnoty nebo odkazu.
Počet viditelných textových polí závisí na funkci. Zadejte argumenty přímo do pole argumentů, nebo klepněte na buňku s požadovanou hodnotou v tabulce.
Zobrazí výsledek výpočtu nebo chybovou zprávu.
Zobrazuje vytvářený vzorec. Zapište požadované údaje přímo, nebo je vyplňte s pomocí Průvodce.
Posune o krok zpět v jednotlivých částech vzorce.
Chcete-li upravit konkrétní funkci ve složitém vzorci, poklepejte na ni v poli Vzorec.
Přesouvá pozornost průvodce vpřed po jednotlivých částech vzorce, které přitom zvýrazňuje. Toto tlačítko lze také použít pro přiřazení funkcí do vzorce. Vyberete-li funkci a klepnete na tlačítko Další, funkce se objeví v poli Vzorec.
Poklepáním na název funkce v okně výběru ji přenesete do pole Vzorec.
Ukončí Průvodce funkcí, a přenese vzorec do vybraných buněk.
Zavře dialog bez provedení vzorce.
Tato karta zobrazuje strukturu funkce.
Jestliže spustíte Průvodce funkcí s kurzorem umístěným na buňce, která už vzorec obsahuje, otevře se v Průvodci karta Struktura a zobrazí se složení aktuálního vzorce.
Zobrazí hierarchickou reprezentaci aktuální funkce. Klepnutím na značku plus/mínus lze zobrazit/skrýt argumenty funkcí.
Modré tečky ukazují správně vložené argumenty. Červené tečky označují chybný typ vložených dat. Například má-li funkce SUM jeden argument zadaný jako text, je zvýrazněn červeně, protože funkce SUM pracuje pouze s číselnými argumenty.