Помощ за Collabora Office 24.04
На първата страница от помощника за диаграма можете да изберете нейния вид.
В основния си вид точковата диаграма е базирана върху една серия от данни, съдържаща име, списък от стойности на x и списък от стойности на y. Всяка двойка стойности (x|y) се показва като точка в правоъгълна координатна система. Името на серията от данни е свързано със стойностите на y и се показва в легендата.
Точковите диаграми са подходящи за следните примерни задачи:
мащабиране на оста x
генериране на параметрична крива, например спирала
чертане на графиката на функция
изследване на статистическата връзка между количествени величини
Точковата диаграма може да съдържа няколко серии от данни.
Можете да изберете вариант на точкова диаграма на първата страница от помощника за диаграма или с командата в режим на редактиране на диаграма.
Диаграмата се създава с подразбираните настройки. След като бъде създадена можете да редактирате свойствата й, за да промените външния й вид. Видът на линиите и иконите могат да бъдат променяни в раздела Линия от диалоговия прозорец за свойства на серия от данни.
Щракнете двукратно върху точка от графиката, за да отворите диалоговия прозорец
. В него можете да променяте много свойства на серията от данни.За двуизмерни диаграми можете да изберете
, за да разрешите показването на отсечки на грешката.Можете да разрешите показването на линии на тренда и на средната стойност чрез командите от менюто Вмъкване.
Всяка точка от графиката се обозначава с икона. Collabora Office използва икони по подразбиране с различна форма и цвят за всяка серия от данни. Подразбираните цветове се задават в .
При този вариант отделните точки от графиката са свързани с прави отсечки. Самите точки не са обозначени с икони.
Редът на изобразяване е същият като реда в серията от данни. Отметнете Сортиране по стойностите на X, ако желаете линиите да се начертаят по реда на стойностите на x. Това сортиране важи само за диаграмата, не и за данните в таблицата.
При този вариант се показват едновременно точки и линии.
Линиите изглеждат като огънати ленти. Стойностите не се обозначават с икони. Изберете Триизмерен изглед в създадената диаграма, за да зададете свойствата на осветлението и гледната точка.
Изберете Гладка от падащия списък Вид на линията, за да използвате криви линии вместо прави отсечки.
Щракнете върху Свойства, за да зададете настройките за кривите.
В режима Кубичен сплайн стойностите се интерполират с полином от трета степен. Преходите между частите на графиката са гладки, с непрекъснат наклон и кривина.
Настройката Разделителна способност определя колко отсечки се изчислявата, за да се изобрази сегмент от полиномиалната крива между две точки от графиката. Ако щракнете върху точка от графиката, ще видите междинните точки.
В режима B-сплайн се използва параметрична интерполация с B-сплайн крива. Тези криви се изграждат от полиномиални сегменти. Настройката Степен на полиномите задава степента на съответните полиноми.
Изберете Стъпаловидна от падащия списък Вид на линията, за да използвате стъпаловидни начупени линии вместо прави отсечки.
Щракнете върху Свойства, за да зададете настройките за кривите.
Има 4 различни вида стъпаловидни линии:
Започва се с хоризонтална линия, която се пречупва вертикално нагоре в края.
Започва се със стъпало вертикално нагоре и се завършва с хоризонтална линия.
Започва се с хоризонтална линия, следва вертикална стъпка в средата на стойностите по X и се завършва с хоризонтална линия.
Започва се със стъпало нагоре до средата на стойностите по Y, следва хоризонтална линия и се завършва с вертикално стъпало до края.