Помощ за Collabora Office 24.04
Регресионните криви, наричани още линии на тренда или тенденцията, могат да се включват във всички видове двуизмерни диаграми освен кръговите и борсовите.
Ако вмъкнете регресионна крива в диаграма с категории, например от тип Линейна или Колонна, за стойности на x при изчисляване на регресионната крива ще се използват стойностите 1, 2, 3, …. В подобни случаи може да е по-подходяща точкова (XY) диаграма.
За да вмъкнете трендова линия за серия от данни, първо щракнете двукратно върху диаграмата, за да преминете в режим на редактиране, и в диаграмата изберете серията от данни, за която да бъде създадена линия на тренда.
Изберете
или щракнете с десния бутон, за да отворите контекстното меню, и изберете .Линиите за средна стойност са специални трендови линии, които показват средната стойност. За да вмъкнете такива линии за серии от данни, използвайте командата
.За да изтриете линия на тренда или на средната стойност, щракнете върху нея, след което натиснете клавиша Del.
Командата от менюто
е налична само когато диаграмата е в режим на редактиране. Тя ще се показва в сиво, ако диаграмата е в режим на редактиране, но не е избрана серия от данни.Регресионната крива е със същия цвят като съответната серия от данни. За да промените свойствата на линията, изберете я после изберете
.Линиите на тренда автоматично се показват в легендата. Можете да задавате имена за тях в настройките им.
В режим на редактиране на диаграма Collabora Office ви предоставя уравнението на регресионната крива и коефициента на детерминация R2 дори ако те не са показани. Щракнете върху регресионната крива, за да видите информацията в лентата на състоянието.
За да покажете уравнението на регресионната крива, изберете я, извикайте контекстното меню с десния бутон на мишката и изберете .
За да промените формàта на стойностите (по-малко значещи цифри или експоненциален запис), изберете уравнението в диаграмата, отворете контекстното меню с десния бутон на мишката и изберете
.По подразбиране в уравнението се използва x като променлива за абсцисата и f(x) за ординатата. За да промените тези имена, изберете трендовата линия, изберете и въведете имена в полетата Име на променливата за X и Име на променливата за Y.
За да се покаже коефициентът на детерминация R2, изберете уравнението в диаграмата, отворете контекстното меню с десния бутон на мишката и изберете
.Ако свободният член е фиксиран, коефициентът на детерминация R2 не се изчислява по същия начин. Стойностите на R2 с и без фиксиране на свободния член не могат да се сравняват.
Поддържат се следните видове регресия:
Линейна: регресия с уравнение y=a∙x+b. Свободният член b може да бъде фиксиран.
Полиномиална: регресия с уравнение y=Σi(ai∙xi). Свободният член a0 може да бъде фиксиран. Трябва да се зададе степента на полинома (поне 2).
Логаритмична: регресия с уравнение y=a∙ln(x)+b.
Експоненциална: регресия с уравнение y=b∙exp(a∙x). Тя е еквивалентна на y=b∙mx с m=exp(a). Свободният член b може да бъде фиксиран.
Степенна: регресия с уравнение y=b∙xa.
Пълзящо средно: изчислява се обикновена пълзяща средна стойност от n предходни стойности на y, като n е периодът. Този вид трендова линия няма уравнение.
В изчисляването на регресионна крива се включват само данни, отговарящи на долните изисквания:
Логаритмична регресионна крива: обработват се само положителните стойности на x.
Експоненциална регресионна крива: обработват се само положителните стойности на y, освен ако всички стойности на y са отрицателни – тогава уравнението на регресията ще бъде y=-b∙exp(a∙x).
Степенна регресионна крива: обработват се само положителните стойности на x; обработват се само положителните стойности на y, освен ако всички стойности на y са отрицателни – тогава уравнението на регресията ще бъде y=-b∙xa.
Необходимо е да преобразувате данните си по съответния начин. Най-добре е да копирате оригиналните данни и да преобразувате копието.
Можете да изчислявате параметрите и чрез функции на Calc, както следва.
Линейната регресия следва уравнението y=m*x+b.
m = SLOPE(Данни_Y;Данни_X)
b = INTERCEPT(Данни_Y ;Данни_X)
Изчислете коефициента на детерминация с
r2 = RSQ(Данни_Y;Данни_X)
Освен m, b и r2, функцията за масиви LINEST предлага допълнителна статистическа информация за регресионен анализ.
Логаритмичната регресия следва уравнението y=a*ln(x)+b.
a = SLOPE(Данни_Y;LN(Данни_X))
b = INTERCEPT(Данни_Y ;LN(Данни_X))
r2 = RSQ(Данни_Y;LN(Данни_X))
За експоненциални регресионни криви се извършва преобразувание към линеен модел. Оптималната крива зависи от линейния модел и резултатите се тълкуват по съответния начин.
Експоненциалната регресия следва уравнението y=b*exp(a*x) или y=b*mx, което се преобразува съответно до ln(y)=ln(b)+a*x или ln(y)=ln(b)+ln(m)*x.
a = SLOPE(LN(Данни_Y);Данни_X)
Променливите за втория вариант се изчисляват както следва:
m = EXP(SLOPE(LN(Данни_Y);Данни_X))
b = EXP(INTERCEPT(LN(Данни_Y);Данни_X))
Изчислете коефициента на детерминация с
r2 = RSQ(LN(Данни_Y);Данни_X)
Освен m, b и r2, функцията за масиви LOGEST предлага допълнителна статистическа информация за регресионен анализ.
За степенна регресия се извършва преобразувание към линеен модел. Степенната регресия следва уравнението y=b*xa, което се преобразува до ln(y)=ln(b)+a*ln(x).
a = SLOPE(LN(Данни_Y);LN(Данни_X))
b = EXP(INTERCEPT(LN(Данни_Y);LN(Данни_X))
r2 = RSQ(LN(Данни_Y);LN(Данни_X))
За криви на полиномиална регресия се извършва трансформация към линеен модел.
Създайте таблица с колони x, x2, x3, … , xn, y до желаната степен n.
Използвайте формулата =LINEST(Данни_Y,Данни_X) с пълния диапазон от x до xn (без заглавията) като Данни_X.
Първият ред от резултата на LINEST съдържа коефициентите на регресионния полином, като коефициентът на xn е най-отляво.
Първият елемент от третия ред в резултата на LINEST е стойността на r2. Вижте описанието на функцията LINEST за подробности относно правилната й употреба и обяснение на останалите стойности от резултата.